22.března 2008, ČR: Exploze a následný požár pece EOP2 na ocelárně v již neexistující ŽDB, a.s. v Bohumíně.
„Tamní šéfové se tehdy rozhodli „vytunit“ obloukovou pec kyslíko-plynovými hořáky a když jsme jim řekli, že je to blbost (pec to nedá, technologie je nevhodná), tak nám řekli, že jsme líní a nechce se nám pracovat. Firma, která ten upgrade prováděla, nás i zaučovala. No nešlo to tak, jak si to kravaťáci představovali. Nakonec to poslední den zaškolení skončilo pokrčenými rameny instruktora a konstatováním: Kluci jsou šikovní, oni si poradí…
Investice měla za účel urychlit a zefektivnit zpracování oceli. K peci byly přidány dva kyslíko-plynové hořáky. Ty měly urychlit proces roztavení železného šrotu, což fungovalo – proces byl zkrácen o 1,5h. Problém byl v tom, že v momentě, kdy už byl šrot roztavem a pracovalo se s tekutým železem, tak byla přítomnost hořáků nežádoucí. Hořáky byly blízko hladině, při varu železa pravidelně docházelo k ucpání trysek hořáku struskou a tekutým kovem. Jelikož servis autorizovanou firmou byl drahý, tak zámečníci dostali za úkol čistit hořáky sami. Dělali to tím nejprimitivnější způsobem, prostě ucpané trysky provrtali, aniž by řešili, co můžou vrtáním uvnitř hořáku poškodit. Ve výsledku docházelo k nedokonalému spalování zemního plynu a kyslíku. To mělo za následek přesycení lázně kyslíkem = příliš intenzivní var tekutého železa, podobný explozi. A 22.03.2008 ve 23:33 se to stalo.
Další nežádoucí důsledky investice byl vysoké náklady na opravu. Účinkem hořáků docházelo k předčasnému a zvýšenému opotřebení vyzdívky pece. To vedlo k častým prostojům. V součtu s ekonomickou krizí to v roce 2009 vedlo k uzavření provozu a propuštění všech cca 150 zaměstnanců. Na závěr jen můžu napsat, že šéfové si byli natolik jisti úspěšností investice, že na slavnostní první tavbu „vytuněné“ pece pozvali štáb TV Nova a ten natočil reportáž pro magazín Víkend.“
Celé video:
Reportáž TV Nova: