EKVÁDOR: Nizozemský biolog a televizní moderátor Freek Vonk a jeho tým narazili v Amazonii na mimořádně velký kus anakondy. Had měřil zhruba 7,9 metru, vážil 200 kilogramů, jeho tloušťka odpovídala automobilové pneumatice a velikost hlavy byla na úrovni té lidské.
V souvislosti s tím vědci definitivně potvrdili nový živočišný druh. Dali mu latinský název Eunectes akayima a označuje „poddruh“ anakondy velké, jenž žije v severních oblastech jejího areálu rozšíření, kterým je zhruba severní polovina Jižní Ameriky. Tento objev také nedávno potvrdili na stránkách vědeckého tisku.
Myšlenka, že navzdory velice podobnému vnějšímu vzhledu by se pod dosavadním označením anakonda velká mohly skrývat dva různé druhy, je však již přinejmenším patnáct let stará. Přišel s ní hlavní autor nové studie, profesor Jesus Rivas, jenž si již v roce 2007 všiml genetických rozdílů mezi některými vzorky. Po letech výzkumů a porovnávání vzorků pak své poznatky publikoval. Jejich hlavní sdělení pak trefně formuloval profesor Vonk: „Rozdíl v genetických kódech těchto dvou druhů je 5,5 procenta.“ A pro ty, komu by to připadalo málo, pro srovnání uvedl, že v případě člověka a šimpanze je tento rozdíl pouze kolem dvou procent.
Ačkoliv byl tento nový druh formálně objeven teprve nedávno, již nyní mu hrozí vyhynutí. „Amazonie čelí klimatickým změnám a značnému odlesňování,“ vysvětlil Freek Vonk a upřesnil, že do dnešních dnů již zmizela pětina této rozsáhlé oblasti, což představuje přibližně třicetinásobek jeho rodného Nizozemska.
Profesor Rivas se pak zamýšlí také nad tím, kolik druhů nejen živočichů, ale také rostlin zůstává z Jižní Americe ještě neobjeveno. „Pokud jsme si dosud nevšimli takového ikonického hada, tak jak to může být s méně nápadnými druhy?“ naznačuje, že druhová rozmanitost Jižní Ameriky bude pravděpodobně mnohem větší, než jsme si dosud mysleli.
U objevu byl přítomen i herec Will Smith, který je hlavní tváří dokumentu, jehož natáčení výzkumnou výpravu financovalo. Smith se navíc hadů nijak neobával a dokumentaristům je prý bez zaváhání pomáhal holýma rukama lovit.