„Brigáda salvadorských mravenců“, nebo také Mara Salvatrucha či MS-13, je považována za nejkrvavější zločineckou organizaci na celé planetě.
MS-13 vznikl na začátku 90.let minulého století v Los Angeles, kde žilo více než 300 tisíc Salvadorců. Jádro tvořili hlavně teenageři, jejichž rodiče uprchli před občanskou válkou v Salvadoru. Zpočátku se zabývali krádežemi a dalšími drobnými zločiny. Postupem času jich bylo víc a víc, přibírali na váze a pustili se do boje s ostatními gangy o nadvládu nad obchodem s drogami. Vyznačovali se chladnokrevnou krutostí (řadu svých obětí rozsekali mačetami), rychle začali vydělávat obrovské peníze a měli skoro stejně zbraní jako všichni policisté ve městě.
Jsou proslulí subkulturním morálním kodexem, který je založen na ideji nemilosrdné pomsty. Se skupinou jsou spojovány i satanistické praktiky. Příslušníci gangu, nazývaní též maras či mareros, mívají velmi výrazné tetování pokrývající značnou část těla. Jejich mottem „Kill, rape, control“ („Zabít, znásilnit, ovládat“).
Kromě obchodování s drogami patří ke kriminálním činnostem gangu pašeráctví, prodej zbraní, vyděračství, vybírání výpalného, kuplířství a znásilňování žen, loupeže, únosy, praním špinavých peněz, podvody, krádeže aut a hlavně velké množství vražd (i na objednávku). Ke zdrojům příjmů patří i dětská prostituce. Gang také zřejmě kontroluje ilegální imigraci na jižní hranici Spojených států.
Během drogové války v Mexiku začali být členové MS-13 najímáni drogovým kartelem Sinaloa na pomoc v boji proti Los Zetas. Postupem času se k nim přidali lidé z Hondurasu, Guatemaly, Nikaraguy, Mexika a dalších zemí.
Nedá se říci, že by s nimi americká vláda nebojovala. Policie je aktivně chytala a věznila, ale nakonec se úřady rozhodly poslat je zpět domů. V roce 2012 byl gang americkým ministerstvem financí klasifikován jako mezinárodní zločinecká organizace, což umožnilo využití federálních prostředků při vyšetřování jeho zločinů.
Po sérii brutálních vražd mladých lidí na Long Islandu v New Yorku v roce 2017 přislíbil prezident Donald Trump vymýcení gangu ze Spojených států. V Salvadoru se jich však místní úředníci a bezpečnostní složky báli a nevěděli, co s nimi. Když byli posláni do jakékoli věznice ve své vlasti, rychle ji ovládli – část vězňů zabili, zbytek zastrašili.
Představitelé El Salvadoru se tedy rozhodli umístit gangstery z MS-13 do své vlastní samostatné věznice, aby si věci řešili jen mezi sebou. Kluci si však dokázali zvenčí zajistit vše, co chtěli: jídlo, alkohol nebo jakékoli drogy.
Gang čítá 50 až 70 tisíc členů, z nichž 10 až 15 tisíc působí ve Spojených státech, především v západních a severovýchodních částech USA. Největším současným konkurentem skupiny je další středoamerická skupina 18 street gang.