Nejčastější brániční kýlou je tzv. hiátová hernie, a tak často, mluví-li se o brániční kýle, mluví se o tomto typu. Hiátová hernie je stav, kdy se kardie (horní část žaludku) nebo i část žaludku přesune z břišní dutiny do mediastina (prostor mezi plícemi) skrz otvor v bránici, který se nazývá ezofageální hiatus (průchod pro jícen). Kýlní branku (otvor, kterým prochází orgán) tvoří hiatus oesophageus (jícnový otvor v bránici), a do mediastina se může dostat:
- gastroezofageální junkce (místo, kde jícen přechází do žaludku) – tomu se říká skluzná hernie (par glissement),
- fundus žaludku (horní část žaludku) – toto je paraezofageální hernie,
- nebo může být fundus i gastroezofageální junkce přemístěny najednou, přičemž se zachová tzv. Hisův úhel (normální úhel mezi jícnem a žaludkem) – to je smíšená hernie.
V extrémních případech může být celý žaludek přesunut do mediastina, což se nazývá upside-down stomach (žaludek vzhůru nohama). Při tomto stavu kardie (horní část žaludku) a pylorus (spodní část žaludku) zůstávají v břišní dutině, ale žaludek (a někdy i jiné břišní orgány) se mohou přemístit do mediastina nebo do pleurální dutiny (prostor mezi plícemi a hrudní stěnou), například po těžkých úrazech. Tento druh hernie je považován za nepravou kýlu, protože kýlní branku tvoří traumatická ruptura (prasknutí) bránice.
Klinicky se hiátová hernie projevuje:
- obtížemi při polykání (dysfagie),
- tlakem za sternem (za hrudní kostí),
- bolestí v epigastriu (oblast horní části břicha) při strangulaci (při uskřinutí kýly),
- zvracením při poruchách pasáže (problémy s průchodem potravy),
- pyrózou (pálením žáhy) při gastroezofageálním refluxu (zpětný tok žaludeční kyseliny do jícnu) u skluzné nebo smíšené hernie,
- chronickou anemizací (dlouhodobým úbytkem krve vedoucím k anémii) při krvácení.
- dušností
Video je ze zákroku prováděném na 27leté ženě, která se dostavila na pohotovost s bolestí v horní části břicha spojenou s dušností.