Ruská armáda má nacvičenou techniku, jak přežít útoky bezpilotních letounů. V praxi to ale funguje jen částečně – granát vás sice neroztrhá na sračky, ale střepiny nadělají dostatečné množství škod.
„Lehněte si na záda a sledujte dron. Jakmile na vás padá munice, rychle se kutálejte do strany. Po provedení dvou otáček zaujměte pozici plodu čelem k explozi – zmenšíte tak možnou zasaženou oblast a zvýšíte své šance na přežití. Malé granáty při dopadu na zem explodují a většina střepin je vymrštěna nahoru“.
Ukrajinské síly hojně využívají spotřebitelské kvadrokoptéry vybavené 3D tištěnými zařízeními k shazování granátů (nejčastěji malých Vog-17), ale někdy i ručních granátů nebo jiné munice. Ukrajina v roce 2023 tvrdila, že vycvičila více než 10 000 operátorů dronů a někteří jsou zruční v shazování granátů přes otevřené poklopy vozidel nebo do zákopů.
Pro vojáky bez krytu vyžaduje přežití neustálou ostražitost.„Organizujte neustálé vizuální pozorování oblohy a neustálý zvukový průzkum – poslouchejte charakteristický hluk vrtulí,“ radí ruský vojenský inženýr.
V krytu musíte zůstat absolutně nehybní. Pokud jste spatřeni, můžete zkusit střílet na dron, ale to funguje pouze v malé výšce a na úspěch je potřeba hodně střelců. Další možností je utéct. Neustále se pohybujte, operátor může mířit pouze na pevný cíl. Na začátku války mohly drony zasáhnout pouze stacionární cíle, ale nyní se operátoři zlepšují v zasahování pohyblivých cílů. Budete muset unikat asi deset minut, než se baterie dronu vybije a bude se muset vrátit. Drony ale mohou fungovat v „kolotočích“, přičemž další vstoupí, když se jeden stáhne, takže útěk nemusí být tak snadný.