VÁŽKY 🇨🇳🇮🇩
Podávají se hlavně v Indonésii a Číně, obvykle vařené nebo smažené a údajně chutnají jako měkký krab.
KLOKANÍ FILÉ 🇦🇺
Australané tvrdí, že klokaní maso obsahuje minimum tuku, je zdrojem železa a zinku a je šetrnější k životnímu prostředí, protože klokani produkují méně metanu než jiná zvířata. Chutí připomíná zvěřinu, na rozdíl od té je ale křehčí a šťavnatější.
LOSÍ NOSY V ŽELÉ 🇺🇸🇨🇦
Tradiční pochoutka ze severní Kanady a Aljašky. Jde o kombinaci vařeného a krájeného masa z losího nosu (tmavé maso kolem kostí a bílé maso z bulvy nosu), česneku, cibule, soli, pepře, octa a koření. Do dušené směsi se někdy přidává také maso z losích uší a rtů.
VOSÍ SUŠENKY 🇯🇵
Rýžové sušenky s kousky sušených štíhlopasých kutilkovitých vos se podávají výhradně v japonském městě Omachi (160 kilometrů od Tokia). Chuť sušenek je jemně slano-sladká, typicky rýžová. Samotné vosy trochu připomínají připálené rozinky, dodávají hořké a kyselé chuťové tóny.
HAGGIS 🏴
Základem národního jídla ve Skotsku jsou ovčí vnitřnosti jako srdce, játra, nebo plíce, ke kterým se přidává ovčí lůj, cibule, koření, sůl, ovesné vločky a někdy mletá ječná krupice. Směs těchto, ale i dalších ingrediencí se vaří (dle originálního receptu) asi jednu hodinu v ovčím žaludku.
AKUTAQ 🇺🇸
Tato nepříliš sladká pochoutka zvaná „eskymácká zmrzlina“ se podává na Aljašce a vyrábí se z sobího a tuleního tuku, čerstvě napadaného sněhu, lesních plodů a mletých ryb.
CASU MARZU 🇮🇹
Tento sýr vyráběný na Sardinii je zvláštní tím, že je záměrně infikovaný živými larvami sýrohlodky drobné (Piophila casei). Pojídá se ve vysokém stadiu rozkladu. Konzumace sýra nezkušenými strávníky má několik rizik: alergické reakce; hrozí také riziko, že se sýr dostane do takové fáze rozkladu, že je až toxický.
SHIRAKO 🇯🇵
Jde o vak plný rybího semene, který má podobu jemných spletenců zamotaných do sebe. Rybí semeno se někdy sbírá ručně, ale nejjednodušší způsob je získat mlíčí z genitálií mrtvé ryby. Podává se v syrové i vařené formě v restauracích po celém Japonsku. Nejčastěji je posypaný nakrájenou jarní cibulkou, listem shiso a přelitý dresinkem na bázi sójové omáčky.
JEDLÉ PTAČÍ HNÍZDO 🇨🇳
Jde o velice drahou polévku (jedna porce stojí přes 2000 Kč) vyrobenou ze ztuhlých slin rorýsovitého ptáka jménem Salangan. Na slunci sliny rychle vyschnou a změní se v potravinový produkt skládající se z čisté bílkoviny. Lahůdková polévka má konzistenci podobnou želé a Číňané jej připravují ve vodní lázni. Chutná prý trochu jako černý kaviár.
LANSIAO 🇵🇭
Této polévce z Filipín se také říká Polévka č. 5. a vyrobená z býčích varlat nebo penisu. Předpokládá se, že má afrodiziakální vlastnosti.
VEJCE PANENSKÝCH CHLAPCŮ 🇨🇳
Jde o tradiční pokrm v čínském Dongyangu. Klasická vajíčka se nejprve na celý den ponoří do moči mladých chlapců (nejlépe mladších 10 let) a poté se směs zahřeje na sporáku. Po uvaření celý povrch skořápek popraská a tak se použitá moč se nahradí čerstvou a celý proces se opakuje. Po dokončení mají bílky světle zlatavý odstín a žloutky zezelenají.
BLODPLÄTTAR 🇫🇮🇸🇪🇳🇴🇪🇪
Krvavé placky se jedí ve Finsku, Estonsku, Švédsku a Norsku. Vyrábějí se ze šlehané sobí krve vody, mouky a vajíček. Obvykle se podávají s drcenými brusinkami nebo brusinkovým džemem, někdy s vepřovým nebo sobím masem. Chuť připomíná krvavou klobásu, jen jsou sušší a křupavější.
MAKTAK
Jde o nakrájenou kůži velryby grónské (ale také běluhy nebo narvala) s vrstvou podkožního tuku. Je to pokrm původních obyvatel pobřežních oblastí severní Kanady, Grónska, Aljašky a Čukotky – Inuitů, Jupiků a Čukčů, kteří jej považují za velkou lahůdku. Tradičně se jí syrový a nesolený, avšak dnes se často vaří nebo smaží a osolí.