Britka Becca Brown měla štěstí v neštěstí – její hřebec, kterého vzala na procházku po 2měsíčním klidovém režimu, ji kopl přímo do obličeje. Utrpěla frakturu lebky, zlomeniny obou lícních kostí a očních důlků a její nos byl zcela rozdrcen – kdyby fragmenty kostí pronikly o milimetry dál do mozku, údajně by nepřežila. V nemocnici ji čekala 7hodinová operace a 14denní rekonvalescence.




Koňské kopyto může při kopnutí o síle 2000 až 10 000 N (v extrémním případě) způsobit škody od pouhé modřiny po zlomeniny, natržení vnitřních orgánů nebo zástavu srdce – podle toho, do jaké části těla se trefí, jakou silou a z jaké vzdálenosti. Mezní únosnost dětské lebky je 1500 N, u lebky dospělého člověka je uváděna hodnota 4000 N, což jsou čísla, které kopnutí koně snadno překročí – v závislosti na vzdálenosti, rychlosti, emocích a jeho váze. Většina koní nevykopne plnou silou a ani nemá v úmyslu vás trefit, natož zabít (na rozdíl od muly, o které se traduje, že naopak nezvedne nohy, dokud si není jistá, že na vás dosáhne). Podle studie z roku 1997 se síla kopnutí rovná 1,8násobku váhy koně. Co se týče účinků, uvádí se, že kopnutí (naplno) se dá přirovnat k nárazu auta pohybujícího se rychlostí 30 km/h, ovšem liší se zasaženou plochou.
Rychlost kopnutí zadníma nohama se podle studie švédské zemědělské univerzity SLU Alnarp pohybuje mezi (3-13 m/s), tj. 50 – 80 km/h, ale pokud je opravdu rozrušený, pak může vykopnout rychlostí téměř 110 km/h, což na první pohled není tak extrémní, nicméně v praxi je to tak bleskový pohyb, že ho člověk zaznamená až současně s úderem kopyta na tělo. Některé zdroje uvádí rychlost kolem 320 km/h, nejsou k tomu dohledatelné studie. Samotný náraz trvá od 0,1 – 0,03 s.
Největší škody může kůň kopnutím napáchat, pokud je člověk v dosahu na vzdálenost 70–100 cm od zádi. Čím blíž jsme u jeho těla, tím méně nám ublíží, kdyby se ohnal nohou. Je lepší nechat se strčit než praštit.

Žena na fotografii, Ms. Burgel, vzpomíná: „Bolestí jsem nemohla ani dýchat, na nohu nešlo stoupnout.“ Takhle velká podlitina se nevstřebala a bylo nutné podstoupit punkci.
„Nechoď mu za zadek, neběhej mu za zadkem“ – jedna z prvních rad novým adeptům jezdectví.