Zobrazeno 10 - 1 z 10 (z celkových 20)
  • @brass Snažíš se napasovat současné dění, ovlivněné mnoha situacemi a rozhodnutími, na fiktivní budoucnost („kdyby se nám povedlo oddriftovat od SSSR“) a výsledkem tohoto bizarního myšlenkového pochodu je, že jsme na tom vlastně dobře a podle tvé „svérázné“ logiky by to vlastně mohlo být ještě horší, než je nyní. 😄

    Základní chybou ale je, že kdyby byla v minulosti politická, sociální, ekonomická a další situace výrazně odlišná od toho, co jsme zažili pod SSSR, nevyvolalo by to poptávku po politicích, kteří následně státy (a EU celkově) dovedli sem. Např. by vůbec nemuselo dojít ke zvolení Frau Merkel a jí podobných, a ke hromadnému „vítání“ tak nemuselo vůbec dojít, víš?

    Vážně je argument „hloupej kdo dává, hloupější kdo nebere“ omluvou pro „národní konzervativce“, kteří v Bruselu schválí kdeco (ať už přímo nebo europoslanci jejich hnutí/strany), zatímco na domácí půdě to kritizují? Babiš, Fico, do jisté míry Orbán,…
    A dotace nejsou držhubný, jak to tihle paňáci prezentují.

  • @brass A nebo by společenství více takových států se „západním myšlením“ naopak bylo soudržnější a rozumnější a nedopustily by takovou spoušť (nebo aspoň ne v takovém měřítku). Třeba by se totiž vyvíjela společnost jinak bez různých kverulantů, kteří jen natahují ruce a chtějí výhody, ale už ne závazky, povinnosti a zodpovědnost – a tím teď myslím v našich řadách „národní konzervativce“ v určitých zemích, kteří hlasitě kritizují cokoli co se týče EU, ale shrábnout dotace nebo přímo plat v EU parlamentu už nezapomenou a jsou ohledně této problematiky „zvláštně“ potichu. 😊

  • @UmpaLumpa Sociální dopad (úpadek morálky) bohužel změřit nejde, přestože by to bylo to nejzajímavější…

    Ale změřit lze třeba ekonomické ukazatele jako HDP „na hlavu“:
    V roce 1938 jsme jako Československo měli srovnatelné HDP s Rakouskem, Finskem či Itálií.
    V roce 1990 jsme touto metrikou měli dvojnásobné HDP oproti r. 1938
    Rakousko téměř 11násobné
    Finsko cca 15násobné
    Itálie cca 12násobné

    Sovětské „blaho“ je tedy očividné. A stejné je to i dosud v rozdělení Evropy – nízké HDP „na hlavu“ je všude od východu po nás a bývalou sovětskou část Německa – od našich hranic na západ je HDP násobně vyšší.

Zobrazeno 10 - 1 z 10 (z celkových 20)