in

Čech zachytil nárazy letadel do WTC

New York, USA: Brňák Pavel Hlava je jediný člověk na světě, kterému se při teroristickém útoku 11. září 2001 podařilo natočit nárazy obou letadel do World Trade Center. Jeho nahrávka je také jedna z pouze tří známých, které ukazují první náraz (další dvě jsou od bratrů Julese a Gédéona Naudetových a od Wolfganga Staehleho, která má ale nízkou snímkovou frekvenci). Pavel Hlava dříve pracoval jako horník. Do Spojených států odjel pracovat, aby si vydělal na byt. Během cesty do práce ráno 11.září natáčel z auta svou novou kamerou videopohlednici, kterou chtěl poslat domů. Než z Brooklynu vjel mýtnou branou do Brooklynského tunelu, natáčel „dvojčata“ z jihovýchodu a kamera zachytila v 8:46 první letadlo, jak se blíží k severní věži. Náraz do severní strany byl vidět jako závan kouře objevující se z východní strany věže. Pavel Hlava to sledoval jen přes malou LCD obrazovku videokamery, takže v té době kouř nezaregistroval. Když auto z tunelu vyjelo na Manhattanu, viděl nad sebou hořící severní věž. Přitom také natočil náraz druhého letadla do jižní věže. Až po několika týdnech zjistil, že má na kazetě zaznamenaný i útok na severní věž. Nahrávku nejprve zkusil prodat TV Nova, ta však o ni v té době už neměla zájem. Po několika dalších neúspěšných pokusech, nezdařených mimo jiné kvůli jazykovým problémům, se Hlava myšlenky na prodej nahrávky vzdal. O kazetě se však o něco později náhodou dozvěděl fotograf Walter Karling, který Hlavu kontaktoval a rozhovor s ním těsně před druhým výročím útoků nabídl novinám New York Times. Jakmile o existenci pásky informovaly noviny, objevilo se mnoho zájemců o koupi. Hlavův nadřízený Mike Cohen však měl proti zpeněžení nahrávky morální námitky a kazetu zdarma nabídnul televizní stanici ABC News, která ji 7. září 2003 odvysílala ve svém pořadu This Week, bez souhlasu Pavla Hlavy. Ten televizi upozornil na svá autorská práva a posléze se prostřednictvím právníků dohodli na prodeji vysílacích práv. Brzy poté také Hlava zažaloval newyorskou televizní stanici New York 1, která nahrávku získala také od Cohena, za vysílání nahrávky v rozporu s autorským právem. Několik desítek tisíc amerických dolarů, které Hlava získal prodejem nahrávky, mu umožnily vrátit se v prosinci 2003 do Česka, koupit si v Brně byt a pronajmout noční klub, který pojmenoval Twins. Ten však fungoval jen čtyři roky a nyní Hlava pracuje na poště.

Ohodnotit příspěvek

47 Hodnocení
Líbí Nelíbí

  1. Celkem podivná reakce. Kousek od něj narážej letadla do mrakodrapů a on je rozesmátej a zajímá ho jen, že má tu senzaci natočenou. Kolega celkem logicky špekuluje, co se asi děje, případně co ještě hrozí a chytrák za kamerou ho ještě okřikne, ať je zticha. Záběry má možná dobrý, ale jinak asi kokot z Kokotova, pardon, Havířova.

  2. možná sem retard, ale kde na tom videu je naráz toho prvního letadla?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Stahování jaguára amerického

Kontrola na stavbě