in

Operace Red Wings 🇦🇫🇺🇸

V červnu roku 2005 byl do hor provincie Kunar v Afghánistánu vyslán čtyřčlenný tým operátorů speciálních jednotek amerického námořnictva (US Navy SEALs) s úkolem pozorovat aktivitu povstalců v zájmové oblasti. Následný vývoj situace způsobil, že pouze jediný člen tohoto týmu (Marcus Luttrell) přežil a celá oblast se stala dějištěm bitvy mezi americkými jednotkami a povstalci. Operace Red Wings (neformálně označovaná jako bitva Abbás Ghar) trvala od konce června do poloviny července roku 2005. Jejím cílem bylo narušení místní milice napojené na Taliban, což by přispělo k regionální stabilitě a tím podpořilo afghánské parlamentní volby plánované na září roku 2005. V té době vyvíjela největší protikoaliční činnost v této oblasti skupina vedená Ahmadem Shahem. On a jeho malá skupina přívrženců (Horští tygři) patřili mezi primární cíle operace. V počáteční fázi se operace jednotky Speciálních operačních sil (SOF) včetně členů US Navy SEALs a Amerického komanda (převážně ze 160. speciálního leteckého pluku Airborne a SOAR).

Tým čtyř vojáků Navy Seals měl za úkol prozkoumat skupinu budov známých tím, že jsou používány Shahem a jeho muži. Ale jen několik hodin po vysazení za pomoci lana z vrtulníku MH 47 se dostali do bitvy s nepřáteli vyzbrojenými kulomety RPK, AK-47, raketovými granáty RPG-7 a 82mm minometem. Jejich počty se různí – hovoří se o 70-100 džihádistech (z nichž 35 dokázali SEALs během dvouhodinového boje zabít) nebo také o pouhých 7-10.

Během přestřelky se poručíkovi Michaelovi P. Murphymu podařilo navázat částečný kontakt s velitelstvím úkolové jednotky SEAL. Před smrtí byl 14x postřelen, ale hovor stačil na to, aby potvrdil, že původní mise byla zmařena a tým je pod silnou palbou protivníka. Murphy, Danny Dietz (neschopen chůze po pádu z hory a pak střelen zezadu do hlavy) a Matthew Axelson (postřelen na několika místech včetně hrudníku a hlavy) jsou mrtví, Luttrella odhazuje výbuch RPG z útesu. Měl prostřelenou nohu, šrapnely v obou nohách a zlomené tři obratle.

Rozjela se záchranná akce, avšak během pokusu o výsadek byl vrtulník MH-47 spolu se záchranným týmem zasažen raketou z RPG-7. Ta zasáhla zadní rotor, sestřelila vrtulník a při nárazu na zem zahynulo všech osm operátorů SEALs a osm příslušníků 160. leteckého pluku speciálních operací.

Navazující operace známá jako „Redwings II“ trvala přibližně další tři týdny. Během nich byla objevena těla zesnulých SEALs a pilotů a byl zachráněn jediný přeživší z původního týmu Marcus Luttrell. Ten přežil jen díky úkrytu, který mu poskytl muž jménem Gulab. Taliban ho ve vesnici několikrát hledal, ale místní ho vždy ukryli a nevydali.

Zatímco cíle operace bylo částečně dosaženo, Shah se vrátil do Pákistánu s více muži a výzbrojí podporovaný proslulostí, kterou získal od Red Wings. O několik týdnů později byl Shah vážně zraněn během operace v srpnu 2005.

Videa natočili samotní bojovníci Talibanu (přestřelka + objevení Murphyho těla)

Ohodnotit příspěvek

39 Hodnocení
Líbí Nelíbí

Napsat komentář

  1. Lutrell je ulhaný kokot, Murphyho tam nechal chcípnout, žádných 35 zmrdu tam nezabili, bylo jich fakt opravdu 10, ale byli nad nimi, měli minomet a hlavně těžkej kulomet, takže to zase taková ostuda není. A když jsem byl poprvé v roce 2014 v Afghánistánu tak se zdá, že tam o tom koluje úplně jiná pravda než o čem Lutrell píše. I v tom videu slyšíš jak na něj Murphy volá o pomoc a Lutrell se akorát složí.

  2. A ve filmu bojovali nejmíň proti stovce a přežili mnohonásobná střelná zranění, šrapnely a četné pády z hory. Ono takhle to psaní historie prostě funguje. Antičtí básníci a historici taky vyprávěli, jak se Leonidas postavil milionové armádě, než se po staletích ten počet upravil na nějakých 100 – 200 000 (což je samozřejmě pořád kurevská přesila). Málokdo si troufne říct, že jednotka SEAL, výstavní elitní jednotka hrdé U.S. Army, to tak nějak možná posrala a dostala se díky tomu do pasti.

  3. Souhlasím s Thundercockem, desítky bojovníků byla jen pohádka, aby z toho nebylo takové fiasko… kór, když těch pár rucnikařů nedostaly jen ty 3 SEALs, ale i helikoptéru s dalšími vojáky. Dokonce jsem viděl video, kde Luttrell sám říkal, že ho jeho kolega volal o pomoc a on si prý zacpal uši….takže kdo ví, jak to bylo a jestli vůbec bojoval

Přepadení klenotnictví v Paříži 🇫🇷

Sex s Thajkou 🇹🇭