in

Nehoda v bohumínské ocelárně 🇨🇿

22.března 2008, ČR: Exploze a následný požár pece EOP2 na ocelárně v již neexistující ŽDB, a.s. v Bohumíně.

„Tamní šéfové se tehdy rozhodli „vytunit“ obloukovou pec kyslíko-plynovými hořáky a když jsme jim řekli, že je to blbost (pec to nedá, technologie je nevhodná), tak nám řekli, že jsme líní a nechce se nám pracovat. Firma, která ten upgrade prováděla, nás i zaučovala. No nešlo to tak, jak si to kravaťáci představovali. Nakonec to poslední den zaškolení skončilo pokrčenými rameny instruktora a konstatováním: Kluci jsou šikovní, oni si poradí…

Investice měla za účel urychlit a zefektivnit zpracování oceli. K peci byly přidány dva kyslíko-plynové hořáky. Ty měly urychlit proces roztavení železného šrotu, což fungovalo – proces byl zkrácen o 1,5h. Problém byl v tom, že v momentě, kdy už byl šrot roztavem a pracovalo se s tekutým železem, tak byla přítomnost hořáků nežádoucí. Hořáky byly blízko hladině, při varu železa pravidelně docházelo k ucpání trysek hořáku struskou a tekutým kovem. Jelikož servis autorizovanou firmou byl drahý, tak zámečníci dostali za úkol čistit hořáky sami. Dělali to tím nejprimitivnější způsobem, prostě ucpané trysky provrtali, aniž by řešili, co můžou vrtáním uvnitř hořáku poškodit. Ve výsledku docházelo k nedokonalému spalování zemního plynu a kyslíku. To mělo za následek přesycení lázně kyslíkem = příliš intenzivní var tekutého železa, podobný explozi. A 22.03.2008 ve 23:33 se to stalo.

Další nežádoucí důsledky investice byl vysoké náklady na opravu. Účinkem hořáků docházelo k předčasnému a zvýšenému opotřebení vyzdívky pece. To vedlo k častým prostojům. V součtu s ekonomickou krizí to v roce 2009 vedlo k uzavření provozu a propuštění všech cca 150 zaměstnanců. Na závěr jen můžu napsat, že šéfové si byli natolik jisti úspěšností investice, že na slavnostní první tavbu „vytuněné“ pece pozvali štáb TV Nova a ten natočil reportáž pro magazín Víkend.“

Celé video: 

Reportáž TV Nova:

Ohodnotit příspěvek

89 Hodnocení
Líbí Nelíbí

Napsat komentář

 1. V popisu chybí detaily, které by dost vysvětlily. A ani tak to teď nevypíšu vše.

  1. Trysky se vůbec neměly ucpávat. Na to se přišlo a řešilo se to až za provozu.
  2. Pec byla klopná. Vzadu odpich, vpředu dvířka na přísady a odtok strusky. Hořák vzadu se klopením pece ještě více přibližoval hladině. Ten trpěl. Nikde v republice nejsou hořáky v klopných pecích.
  3. Oxidace lázně se prováděla přihazováním pevných přísad s obsahem kyslíku. Hořáky to měly nahradit foukáním O2 přesycené směsi. BYLY s tím problémy o samého začátku. Var přišel rychle a byl krátký, intenzivní. To ve videu už je extrém!
  4. Z důvodu instalace hořáku byla vyměněna zděná klenba za ocelovou, vodou chlazenou. Zděná klenba by se tepelným náporem hořáků rozpadla. Kurva problémy s ocelovou !!!
  a) Značně ochlazovala strusku, problém s procesem odsiření, odsiření vyžaduje vyšší teplotu.
  b) Problémy s dohřátím lázně před odpichem. Jediné možně řešení: Přehřátí lázně. Důsledek: vznik bodu c).

  • c) Velký problém je, že vyzdívka má jen o cca 100°C vyšší tepelnou odolnost, než je teplota lázně. Pracovní teplota 1540 – 1620 °C, odpichová 1650 °C. Přehřátí znamená zkrácení životnosti vyzdívky. V praxi se cyklus zkratil z cca 280 – 300 taveb na 220 – 240.
   d) Vodou chlazená, samozřejmě díky opotřebení tekla, děkujeme: malý únik vody, okem za provozu nezjistitelný = vyrobení zmetku, vysoké množství H2 v tavbě. Oprava klenby zavařením díry. Velký únik vody = odstavení pece, výměna klenby, případné zatuhnutí lázně = vznik bodu e).
   e) Bourání pece, Zatuhnutím lázně dojde k neopravitelnému poškození vyzdívky.

   Pro idioty jako je sykmajryd: Pec fungovala 70 let, pracovali tam chlapi s mnohaletými zkušenostmi. Ocelárna vydělávala. Rok po investici? Ztrátová výroba. Krach.

 2. Vsude je to stejne. Z toho zku*veneho komunalu minuleho rezimu jsme se furt nevyhrabali. Kazdy druhy zamestnanec bez znalosti vsech okolnosti se vyjadruje ke vsemu, ac o to neni zadan, ale samozrejme svoje pracovni povinnosti si neplni (a kdyz maji mluvit, tak drzi vsichni hubu).
  Personalni obsluha pece ocividne totalni nekompetence a dokonce navrtanim zarizeni poskodili. Jako majitel bych byl happy jak dva grepy. Jak nekdo muze tvrdit, ze zarizeni nefunguje dobre, kdyz ho dobre neprovozuji. Firma mela 150 chytraku a radoby reditelu misto 150 zamestnancu.
  Jedine v cem “ti sefici” udelali chybu, ze ty lemply nevyrazili uz drive.

Motonehoda #31 🇸🇪

Sebevražda v Novosibirsku 🇷🇺