in

Nehoda Boosteru 7 🇺🇸

11.července 2022, Texas, USA: Neúspěšný statický zážehový test boosteru Super Heavy B7 společnosti SpaceX na základně v Boca Chica. B7 se skládá ze 33 motorů Raptor 2 a je zatím nejpokročilejší dokončený prototyp 70metrové rakety, jejímž účelem je vyslat kosmickou loď Starship na oběžnou dráhu Země. Zatím není jasné, co přesně bylo zdrojem vzplanutí směsi plynů, ale Elon Musk uvedl, že šlo o důsledek jedné z nevýhod kryogenního metanu, který Super Heavy a Starship používají jako palivo. Odpařující se metan se totiž může mísit s kyslíkem v atmosféře a vytvořit tak výbušnou směs. Jednalo se o částečnou zkoušku Raptoru, při které byly pohonné látky prohnány komorami, roztočila se čerpadla a motor se vlastně dostal do fáze, kdy je připraven na zážeh a plnohodnotné nastartování. Onen druhý krok ale v pondělí ještě v plánu nebyl. Test měl být ukončen po roztočení motorů, takže výsledkem by bylo, že z motorů by vyšly pohonné látky v plynném skupenství, ale zážehová sekvence by dále nepokračovala. Elon Musí na Twitteru píše, že byl v pohonné sekci a vypadá to jenom na mírné poškození, ale že potřebují zkontrolovat všechny motory.

  1. No,… myslím si, že na cestu kolem sluneční soustavy to ještě nevypadá 😁, ale dovést pár konzerv kosmonautům proč ne 🤷‍♂️.
    Btw, stejně je zvláštní, že při dnešních technologii a znalostech jim stále bouchaj rakety a posouvá se to fakt po pidi úspěších, a pár let zpět sme byli údajně na měsíci, tak já nevím. Ale i tak klobouček.

IMG 20220715 001840

Mia Piper 🇷🇺

20220715 080048

Záchrana před utonutím 🇨🇳