in

Hašení požáru v Českém Švýcarsku 🇨🇿

ČR: Letecká služba Policie ČR zveřejnila záběry z hašení požáru v Národním parku České Švýcarsko. Video je z pohledu palubního technika, který z vrtulníku Bell 412 s bambi vaky provádí řízení letového provozu, komunikaci s hasiči a monitoring zasaženého prostoru.

Ohodnotit příspěvek

65 Hodnocení
Líbí Nelíbí

 1. Když vidím, kolik stromů, mimo požár je v pánu, seschlých, zničených, tak si dovolím typnout, že požár byl pouze otázkou času. Já neříkám, obdivuji všechny ty lidi, co kolem toho běhají, ale tohle asi opravdu chtělo prohořet. Bohužel. Jen je s tím teď oto víc práce a starostí. Jen nevím, zda v tak rozlehlém parku, jdou podobné úseky revitalizovat ještě před neštěstím, nebo je prostě ošetřit prokácením a podobně, zas tak moc o tom nevím…

  • @tazzmania v normálním lese (mimo národní park), by majitel dostal pokutu, že tam má suché stromy (ať už z důvodu požáru, spadnutí na hlavu, hub a dalších bordelů). Jako nevím, co čekali jiného, když tam měli půlku lesu suchou.

   V normálním lese, by naběhly babky s motyčkama a každý by za den nasázela 500 stromků. v Národním parku by se z toho posrali, tak to nechají na přírodě – tzn 20 let keřů, pak 30 náletových dřevin a až pak začnou růst normální stromy, jako třeba smrk a buk.

  • Říká se tomu bezzásahové území. Prostě se tam příroda nechává aby si dělala co chce aby se zachovaly kusy původní flóry na našem území. Když přišel kůrovec, pošahaní ochranáři řvali jak je to přirozený proces. Až byla půlka Švýcarska suchá, tak svolili k pár hektarům kde suché stromy mohli odstranit(viz video). Teď když les prochází dalším přirozeným vývojem (ano umí vzplanout i sám), tak chtěla správa parku nechat nějaké území kontrolovaně vyhořet. To je jak kdybys zapálil celou krabičku sirek a chtěl to v půlce zastavit. Takže se jim to vymklo a jak to dopadlo vidíme na videu. Najednou je potřeba zásah hasičů v bezzásahovém území. Jestli to někdo zapálil se nezjistí, ale jako zdůvodnění zásahu na tom budou určitě trvat, že to zapálil člověk.

 2. „Požár celkově zasáhl plochu o velikosti 1 060 hektarů.“
  ve francii byl požár o rozloze 21 000 hektarů, v Kalifornii to bylo 1 800 000 hektarů a v Austrálii 10 700 000 hektarů….. češi žadonili ostatní státy o pomoc na těch pár hektarů protože líní čeští hasiči jsou zvyklí možná tak odklízet bordel po bouračce… no prostě čecháčci se zas ztrapnili….. imagine 1 060 vs. 10 700 000 hektarů…

  • @jaryncip tak žadonit – tak bych to nepodal, to skoro implikuje, že bez pomoci z dalších zemí by to nedali. Ale když mají v cizině volné kapacity, tak proč je nepožádat? Kor k tomu je tam fakt nahavno terén a koktské správa národního parku, zabraňovala rořezávání – takže průstup lesem je ještě víc napiču. K tomu si vem, že v austrálii můžeš jet někam sto kilometrů a nepotkat vesnici, v česku těžko najdeš silnici, kde není co 5km nějaká obec. Čeští hasiči určitě nevynikají hašením lesních požárů, za líné by je označil asi jenom blázen (i když, neviděl jsem všechny jendotky a spousta dobrovolných hasičů jsou taky pěkně vejlupci).

Emilia Rosner 🇩🇪

Zabití páva 🇷🇺