in

Norské vězení Halden 🇧🇻

NORSKO: Halden Fengsel je věznice s nejvyšší ostrahou zasazená do 32hektarového lesa na jihovýchodě Norska poblíž hranice se Švédskem. Postavena byla v roce 2010 za 250 milionů dolarů. Nejhumánnější nápravné zařízení na světě je určeno pro 250 vězňů – téměř polovina z nich se dopustila závažných trestných činů (vraždy, ublížení na zdraví, znásilnění), třetina byla odsouzena za prodej a užívání drog. Vězni zde sledují televizi, hrají na PlayStation, trénují v tělocvičně, vaří si jídlo, mají zde nahrávací studio, běžeckou dráhu, návštěvní chatu, fotbalové a basketbalové hřiště, knihovnu, zimní zahradu, lezeckou stěnu, obchod, atd. Tyto aktivity je mají zabavit, ať nemají čas zakládat gangy. V celách o velikosti 10 metrů čtverečních nejsou mříže ani kamery. Naopak je tam lednice, televize s plochou obrazovkou a samostatná koupelna.

Dozorci u sebe nenosí zbraně. Jejich zbraní je podle jejich vlastních slov komunikace. S vězni jí i sportují. Polovinu personálu tvoří ženy, jejichž přítomnost má tlumit napětí.

Halden ztělesňuje základní principy norského vězeňského systému: represivní věznice jsou neúčinné, humánní zacházení s vězni usnadňuje jejich opětovné začlenění do společnosti. Prostory věznice zdobí umělecká díla, na jejichž pořízení byl vynaloženo téměř 20 mil. Kč.

Halden je díky okolním lesům také nejtišší věznicí v Norsku. Už tři roky zde prý nedošlo k žádnému útěku ani rvačce. Jsou zde výrobní dílny, ale nikdo vězně nenutí pracovat. Pokud někdo z nich chce, může si vydělat cca 52 norských korun (124 Kč). V celách jsou od 21:30 do 7:30. Zbytek času se mohou volně pohybovat po areálu a dokonce chodit bez dozoru v borovém lese. Podstatou tohoto vězení je, aby si odsouzený pamatoval, jak je dobré žít ve volné přírodě, jak je život úžasný, a snažil se později ve společnosti přizpůsobit. Statistiky to prý potvrzují: v Norsku se do vězení vrací méně než 20 procent propuštěných, u nás je recidiva okolo 70 procent.

Do těchto „luxusnějších“ zařízení se ale většina odsouzených nedostane hned na počátku výkonu trestu. Nejdříve okusí běžné věznice, a až po nějaké době se rozhoduje o tom, zda budou přeloženi do otevřených věznic.

Ohodnotit příspěvek

56 Hodnocení
Líbí Nelíbí

  1. Luxusní věznice, nucená elektromobilita, Barnevernet a stát vám vezme dítě kvůli kdejaké píčovině, masové přijímaní běženců atd. atd. Prostě Norové, jak jsou tak odstrčení na severu Evropy, si jedou to svoje a holt to mají v palicích hozené jinak. Takže když někdo provede jen lehký trestný čin, ani nejde do krimu, jen mu dají na nohu hlídací náramek, musí být doma a každý den dopoledne přijede služba a přiveze mu v ešusu oběd, případně i nákup ???

  2. muzu tady koukat na negra co druhemu provadi operaci mozku desetikilovou palici…muzu videt prejety lidi na silnici…obzvlast pokud za to mohou svou vlastni demenci…a podobne…ale tento prispevek radeji ani nectu a fotky rychle shlednu jen z tech nahledu…na to proste nemam zaludek a zveda mi to moc krevni tlak a agresivitu…!!…bohuzel sem o tomto zarizeni videl dokument…pred casem…asi sem mel nejakou odolnou naladu zrovna…a to mi stacilo…od te doby se na to marne snazim zapomenout…!!…(;…

  3. Je fakt, že jakmile se dostanete do českýho vězení (i v rámci poměrně banálního trestného činu), tak už to máte zpečetěný do konce života. Budeš mít takovej problém se adaptovat, že zpět do lágru je to nejvíc easy.
    A teď se bavíme o lidech, kteří jsou mentálně jednodušší.
    Pokud máš dost sebereflexe a vytrvalosti, možná se ti dostat se z toho stigmatu podaří. Takový lidé, ale většinou nespáchají ani ten malý zločin, takže se do vězení nedostanou.

Setkání s medvědem #6 🇷🇺

Děravý jako ementál 🇧🇷