na adrese

Norské vězení Halden 🇧🇻

NORSKO: Halden Fengsel je věznice s nejvyšší ostrahou zasazená do 32hektarového lesa na jihovýchodě Norska poblíž hranice se Švédskem. Postavena byla v roce 2010 za 250 milionů dolarů. Nejhumánnější nápravné zařízení na světě je určeno pro 250 vězňů – téměř polovina z nich se dopustila závažných trestných činů (vraždy, ublížení na zdraví, znásilnění), třetina byla odsouzena za prodej a užívání drog. Vězni zde sledují televizi, hrají na PlayStation, trénují v tělocvičně, vaří si jídlo, mají zde nahrávací studio, běžeckou dráhu, návštěvní chatu, fotbalové a basketbalové hřiště, knihovnu, zimní zahradu, lezeckou stěnu, obchod, atd. Tyto aktivity je mají zabavit, ať nemají čas zakládat gangy. V celách o velikosti 10 metrů čtverečních nejsou mříže ani kamery. Naopak je tam lednice, televize s plochou obrazovkou a samostatná koupelna.

Dozorci u sebe nenosí zbraně. Jejich zbraní je podle jejich vlastních slov komunikace. S vězni jí i sportují. Polovinu personálu tvoří ženy, jejichž přítomnost má tlumit napětí.

Halden ztělesňuje základní principy norského vězeňského systému: represivní věznice jsou neúčinné, humánní zacházení s vězni usnadňuje jejich opětovné začlenění do společnosti. Prostory věznice zdobí umělecká díla, na jejichž pořízení byl vynaloženo téměř 20 mil. Kč.

Halden je díky okolním lesům také nejtišší věznicí v Norsku. Už tři roky zde prý nedošlo k žádnému útěku ani rvačce. Jsou zde výrobní dílny, ale nikdo vězně nenutí pracovat. Pokud někdo z nich chce, může si vydělat cca 52 norských korun (124 Kč). V celách jsou od 21:30 do 7:30. Zbytek času se mohou volně pohybovat po areálu a dokonce chodit bez dozoru v borovém lese. Podstatou tohoto vězení je, aby si odsouzený pamatoval, jak je dobré žít ve volné přírodě, jak je život úžasný, a snažil se později ve společnosti přizpůsobit. Statistiky to prý potvrzují: v Norsku se do vězení vrací méně než 20 procent propuštěných, u nás je recidiva okolo 70 procent.

Do těchto „luxusnějších“ zařízení se ale většina odsouzených nedostane hned na počátku výkonu trestu. Nejdříve okusí běžné věznice, a až po nějaké době se rozhoduje o tom, zda budou přeloženi do otevřených věznic.

Napsat komentář

IMG 20221026 150607

Setkání s medvědem #6 🇷🇺

20221026 214411

Děravý jako ementál 🇧🇷