Optický klam Flashed Face Distortion Effect (efekt zkreslení rychle se střídajících tváří) objevil v roce 2012 zcela náhodou Sean Murphy, student psychologie na University of Queensland v australském Brisbane. Sean pracoval na jednom experimentu, během kterého rychle listoval souborem fotografií tváří, srovnaných v úrovni očí. Po chvíli si všiml, že se mu začínají jevit pokřiveně až zdeformovaně. Po spolupráci s kolegy Jasonem Tangenem a Matthewem Thompsonem přišli na fenomén, který nazvali Flashed Face Distortion Effect.
Tento efekt získal 2.místo na 8.ročníku soutěže o nejlepší iluzi roku, která se konala v roce 2012 pod záštitou Vision Sciences Society. Dokument z roku 2019 ve Scientific Reports zjistil, že efekt je stejně silný, i když jsou tváře vzhůru nohama. To naznačuje, že účinek je nezávislý na funkci vnímání obličeje v lidském mozku.
Navzdory popularitě neproběhl téměř žádný výzkum toho, co iluzi způsobuje nebo jasně popisuje její fenomenologii (přesné zkoumání jevů). Má to prostě něco společného s naším periferním viděním a tím, jak náš mozek zkresluje osoby s například vysokým čelem, velkým nosem, atd.
Stačí se dívat na křížek uprostřed.
Čím je rychlost střídání obrázků větší, tím je efekt patrnější.