Zobrazeno 10 - 1 z 10 (z celkových 96)
  • @pan.Jaroslav.Crha.gIT Nikdo zatím nezemřel nad Kármánovou hranicí, o to mi šlo. S tím budou spojený úplně jiný starosti.
    Jinak lidí vybraných pro projekt Apollo zemřelo víc a jedinej „Damage control“, kterej jsem kolem toho zaznamenal, bylo průběžný odstraňování závad a potencionálních průšvihů, což vedlo k tomu, že přímo ve vesmíru zatím nikdo nezemřel 🙂

  • @Dawsonxy Myslím, že nejsme ve při 🙂 Akorát s tím umísťováním hlavic bych byl opatrnej. Stále máme něco jako „Outer Space Treaty“, která přesně tohle zakazuje. Že tý smlouvě bude 60 let a svět se za tu dobu dost změnil, neznamená, že neplatí.

  • @Bendrjebuh Američani lítali na Sojuzech, když skončil raketoplán. Využili spolupráce s Ruskem a nějakou dobu je používali, než přišel Crew Dragon. Co jsem dohledal, bylo to od roku 2011 do 2020.
    Tohle byla chvíle, kdy NASA ztratila iniciativu. Teď se snaží řešit Artemis, ale pochybuju, že se jim povede dostat lidi na Měsíc vlastním nosičem před Starship.

  • @Isthaltso V tomhle směru bych na Rusko tolik nesázel. Jim to lítá, protože jejich pokrok je pomalej a používají dokola vyzkoušené věci (můj laickej názor). Soukromým firmám to bouchá, protože se snaží vymyslet přeci jen trochu inovativní řešení. Space X nic poslední dobou myslím nebouchlo, Blue Originu to jejich dildo nějakou závadu mělo, ULA vybouchnul při testech druhej stupeň. Ale v tom množství, v jakym to ty soukromý firmy dělají, je to pochopitelný. Navíc jsou to furt testy, počítá se s tím.

  • @PanGalaxie Momentálně je v píči spíš Evropa 🙂 Jasně, Rusko v dnešní době neni tahounem ukazující ostatním směr, ale na nějaký čas jím kdysi bylo, to se nedá popřít. Loni vypustili Lunu 25, se kterou se jim moc nepovedlo přistát, ale tohle je prostě složitej úkol – donedávna se to podařilo jen jim, USA a Číně. Letos se přidala Indie a Japonsko, ale s problémy.
    Vesmír je složitej a myslim, že ještě uvidíme zajímavý veletoče. Lidi se tlačej na oběžnou dráhu, k Měsíci a Marsu, ale jak to bude vypadat, až tam první člověk zařve? A to se stane. Není otázka jestli, ale kdy… Tím spíš mě štve, že se víc nespolupracuje.

  • @.VlCTORlUS. Zatím… A taky jsem někde četl, že Rusko chtělo od spolupráce na ISS odstoupit. Nakonec prodloužilo do roku 2028 s tím že 2031 je plánované navedení stanice do atmosféry.
    Čína už má stanici vlastní a pokud půjde Rusko dál stejným směrem, jako teď, nejsem si dalšími mezinárodními projekty s jeho účastí jistý.
    Osobně bych byl za spolupráci samozřejmě rád. Stejně jako za jiné věci – např. aby se prohodil rozpočet NASA a armády, a stejný proces následoval ve všech zemích. No bohužel…

Zobrazeno 10 - 1 z 10 (z celkových 96)