Krymská válka byl ozbrojený konflikt, který probíhal v letech 1853–1856 mezi carským Ruskem a Osmanskou říší podpořenou koalicí Francie, Spojeného království a Sardinského království. Konflikt se odehrával především na poloostrově Krymu. Válku vyvolala mocenská expanze Ruska na Balkáně a obava o osud „nemocného muže na Bosporu“, jak byla oslabená Osmanská říše označována. Výsledkem byla porážka Ruska stvrzená Pařížskou mírovou smlouvou. Velká Británie se k Osmanské říši připojila v březnu 1854. Spojené království Velké Británie a Irska, v němž tehdy žilo 27 452 000 lidí, nasadilo 97 864 vojáků, z nichž padlo v boji jen 2755, ale 1847 zemřelo na zranění a 17 580 na nemoci. Celkem tedy Britové odepsali 22 182 mrtvých. K nim je nutno připočítat 2484 mimořádných událostí, z nichž 532 skončilo smrtelně a 20 osob spáchalo sebevraždu, zranění utrpělo 18 283 vojáků.
Pro zajímavost, v roce 1855 vydal německý politický filosof Friedrich Engels, novinový článek popisující nevalný stav britské armády na Krymu, zde je krátký výňatek:
„Z více než 60 000 mužů, kteří byli od loňského února posláni na Východ, je nyní schopno služby nejvýš 17 000; a z nich denně asi 60 až 80 umírá a přibližně 200 nebo 250 mužů je denně vyřazeno pro nemoc, přičemž málokterý nemocný se uzdraví. Ze 43 000 mrtvých nebo nemocných nebylo ani 7000 vyřazeno přímou nepřátelskou akcí.“ Jak můžete vidět, hodnoty to jsou výrazně zveličené, ale pěkně ukazují, co všechno se mohli lidé dočíst v dobovém tisku.
Krymská válka byla první, v níž byla veřejnost informována o válce prostřednictvím fotografií a zpráv, posílaných telegrafem. Nejvlivnějším reportérem byl zřejmě W. H. Russell z The Times, jenž si jako první novinář vysloužil označení „válečný zpravodaj“. Díky jeho zprávám v britském tisku se rozšířilo povědomí o všeobecné nekompetentnosti politického vedení války, což v lednu 1855 vyústilo v pád britské vlády.
Moderně kolorované snímky pocházejí z dílny Rogera Fentona (průkopníka válečné fotografie), který je vytvářel ve svém pojízdném ateliéru přímo během konfliktu.
to je tak, když proti mužikovi přijede válčit banda hipsterů a instagramových influencerů
@Pinny a stejně mu daj na prdel
+ doplnění Krymská válka dala za vznik ošetřovatelství, tak jak ho dnes známe. Něco jako ustlané lůžko, pečující sestra, ošetřující lékař, sádra, anestezie něco takového doposud neexistovalo. Byla to doslova nemocniční revoluce.
Tak uniformy mají fešácký, to se teda musí nechat! Třeba John Rennie, ten musel vstávat každej den o tři hodiny dřív, aby se dal pěkně do pucu… 😁
Bitva u Balaklavy v říjnu 1854 vstoupila do dějin. Důvodem, proč se bitva stala památnou, bylo „legendární zničení celé šlechtické anglické brigády lehkého jezdectva pod velením lorda Cardigana ruskými dělostřelci během pouhých 20 minut téhož dne“ – nechvalně proslulé Charge of the Light Brigade. Pojem „potrava pro děla“ vstoupil do lexikonů a vojenských učebnic světa díky britské armádě toho dne…
Všechno se to pořád opakuje. Celá historie. Zase a znovu.
Mrkněte na Karla „Storm“ Baldersona z Dánska co bojuje Ukrajině a fakt působí jako viking z jiné doby.
@AlexdeLarge Link na toho severskeho hnupa, ať to nemusím googlit. Díky
@DědaLebeda Ani to nehledej, co jsem koukal, tak ten si tam spíš jede dělat selfíčka, než bojovat…
S tím mým pedoknírkem bych tam kariéru asi neudělal
poslušně hlásím, že jsem to celé nepřečetl, jelikož je text příliš dlouhý
@suchopárek v pohodě, stejně bys to nepochopil, filcko
Bratři v Dieselu.Jeden vedle druhýho.
a to same maji i dole … vid fesaku
Střední délka života u novorozeného chlapce v Anglii v roce 1841 byla 40,2 let, takže se není čemu divit že jich tam tolik zemřelo, když tam posílali borce nad hrobem… Ti by umřeli za pár let i bez války!
@nesestouplévarle Zkus spíše vzít průměrnou délku života těch co se dožili třeba deseti a více let. Byla obrovská dětská úmrtnost…
@nesestouplévarle Tak ona, když tehdy umřela polovina dětí hned po porodu, tak ti to ten průměrný věk snadno shodí z 80 na 40 let. Rozhodně si to nepředstavuj tak, že čtyřicátníci v té době byli starci nad hrobem, byli to stejní čtyřicátníci jako teď, možná i v lepší kondici, jen s horší zdravotní péčí. 😀
@Císař určite by sa viktoriáni drbali so štatistikami. ak umrelo decko krátko po pôrode, v žiadnej štatistike nebude, nebude skrátka nikde, zvlášť v chudobejších oblastiach, ktorých bolo vtedy prevažná väčšina… takže tých 40 rokov je priemer tých, čo sa dožili aspoň produktívneho veku aby mohli makať, tipujem v tých časoch tak desať rokov!
LOOOOOOL UK tehdy vypadá jako UK dnes 🇺🇦😄😄😄😄😄
@Zadnice Táhni zpátky na zvraceny mamrde…
Všichni vypadají na padesát, to je pak jasný, že padali jak hrušky.
Fun Fact: Poslední žijící veterán Krymské války zemřel v roce 2004. Byla to želva žlutohnědá jménem Timothy, která sloužila jako lodní maskot na HMS Queen. Dožila se úctyhodných 160 let. 🙂
Všichni jsou už mrtví Dejve!!!
@Nedomrd odkaz no jo, takový je už život, dokonce i ta želva, jak psal odkaz
ten chlupaty bobr na hlave to musel vymyslet nejaky dementni slovak, teda bezny slovak
@KRUGR Zabudol si na chlpatého bobra svojej matere, ty kokot.
Furt dokola, zas a znova… kurva, proč válka? Vraždy, zničené životy na generace. Jen pro pár zlatých tolarů navic, v rukou mocných.
@DědaLebeda Asi šlo spíš o moc než o prachy…až budeš bohatý a mocný taky tě začnou bavit lidské šachy
Ten posledny na tom dostavniku sa podoba na Kaliňáka uz btedy ta kurva kradla
@ForestGump Pozdrav Igiho
@Rotačný*Kurvomet 👍
Po zhlédnutí těchto fotek přišel pan Gillette Mach 3 turbo z jeho nápadem.
Vedeni vojensky operaci se docela zmenilo.. dneska by cervena kamuflaz uspechy neslavila. Kazdopadne drevorubci ze skotske vysociny maji pekne albicko 🙂