in ,

Varšava před 2.světovou válkou 🇵🇱

Polské hlavní město ve 30.letech minulého století. Kolorováno, ve druhé půlce přidány zvuky.

Po znovuzískání nezávislosti Polska po konci první světové války v roce 1918 se Varšava stala znovu metropolí nově se tvořícího státu. Během druhé světové války téměř přestala existovat. Přes 85 % města bylo zničeno, včetně historického Starého města a Královského hradu. Přes 800 000 obyvatel zemřelo (především Židé a účastníci povstání).

  1. Ať jsou Poláci jaký chtěj (antisemitismus jak svině dlouho před Adolfem, udávání, atd.), tak by se jejich protitotalitní přístup měl hodně cenit. Za povstání (1.8. – 2.10.44) 250.000 mrtvejch civilů. Dali jasně najevo, že odmítají nacismus i komunismus a ve finále jim to bylo k ničemu. Ne jako u nás, kde se až na světlý výjimky čekalo do posledního dne, asi jestli se to náhodou ještě neotočí a Němci nezačnou rozdávat dětem Eskymo. A když se ukázalo, že fakt ne, tak dědkové a báby většiny z nás pobíhali po náměstích s bustama Stalina jak někde na sabatu. Dneska se rozmáhá názor, že nás zlý Rus v roce 45 okupoval – možná jo – ale 99 procent národa mu lezlo do prdele až po kotníky. Tohle v Polsku nebylo…

    • @StanislawKerekeš Bohužel na tom měli velký podíl.. Tehdejší Společnost národů po 1.sv. válce deklarovala, že sporná území budou řešena mírovou cestou a jako agresor/útočník je považován i ten, který bude tato jednání ignorovat. Což přesně Polsko dělalo a dokonce v roce 1934 proti Německu mobilizovalo (v době kdy měli němci 100tisícovou armádu a poláci 2miliony mužů) což se dalo považovat za vyhlášení války. Nehledě na přihlížení Británie a Francie. Churchill se netajil tím, že Německo musí být zničeno, protože ohrožuje dominantní pozici Británie. Ale dějiny píší vítězové. Jedni můžou za vše a druhým se staví sochy..

  2. Varšava je krásný město, je brutální jak je tam vše nový a jak je to vzdušný, obrovsky široký silnice a prostě obecně to připomíná infastrukturu města stavěnýho ve 20. století, připomíná to trochu nějaký město ve státech. Taky je brutální, jak je to v místních pořád strašně zakořeněný ta zahořklost z války (nedivím se jim). Na každém památníku (které jsou fakt všude), kde se píše kolik na tomto místě zabili nacisti lidí je slovo nacisti přeškrtnuto a napsáno zde NĚMCI.

IMG 20220802 233016

Nepovedená loupež #13 🇺🇸

IMG 20220803 125059

Smrtelný náraz do sloupu 🇵🇾