in ,

Varšava před 2.světovou válkou 🇵🇱

Polské hlavní město ve 30.letech minulého století. Kolorováno, ve druhé půlce přidány zvuky.

Po znovuzískání nezávislosti Polska po konci první světové války v roce 1918 se Varšava stala znovu metropolí nově se tvořícího státu. Během druhé světové války téměř přestala existovat. Přes 85 % města bylo zničeno, včetně historického Starého města a Královského hradu. Přes 800 000 obyvatel zemřelo (především Židé a účastníci povstání).

Ohodnotit příspěvek

74 Hodnocení
Líbí Nelíbí

Napsat komentář

  1. Ať jsou Poláci jaký chtěj (antisemitismus jak svině dlouho před Adolfem, udávání, atd.), tak by se jejich protitotalitní přístup měl hodně cenit. Za povstání (1.8. – 2.10.44) 250.000 mrtvejch civilů. Dali jasně najevo, že odmítají nacismus i komunismus a ve finále jim to bylo k ničemu. Ne jako u nás, kde se až na světlý výjimky čekalo do posledního dne, asi jestli se to náhodou ještě neotočí a Němci nezačnou rozdávat dětem Eskymo. A když se ukázalo, že fakt ne, tak dědkové a báby většiny z nás pobíhali po náměstích s bustama Stalina jak někde na sabatu. Dneska se rozmáhá názor, že nás zlý Rus v roce 45 okupoval – možná jo – ale 99 procent národa mu lezlo do prdele až po kotníky. Tohle v Polsku nebylo…

    • Bohužel na tom měli velký podíl.. Tehdejší Společnost národů po 1.sv. válce deklarovala, že sporná území budou řešena mírovou cestou a jako agresor/útočník je považován i ten, který bude tato jednání ignorovat. Což přesně Polsko dělalo a dokonce v roce 1934 proti Německu mobilizovalo (v době kdy měli němci 100tisícovou armádu a poláci 2miliony mužů) což se dalo považovat za vyhlášení války. Nehledě na přihlížení Británie a Francie. Churchill se netajil tím, že Německo musí být zničeno, protože ohrožuje dominantní pozici Británie. Ale dějiny píší vítězové. Jedni můžou za vše a druhým se staví sochy..

      • Ahaa hezký vysvětlení proč Hitler napadl Polsko :D. Ještě zbývá vysvětlit proč napadl prakticky celou zbylou Evropu včetně nás a nakonec i Ruska který se stavělo, do té doby, za Němce. 😀 My jsme taky zbrojili na Němce? Hitler chtěl jen odplatu za 1.WW a z Evropy vybudovat třetí říší. Jestli na něj někdo zbrojil nebo ne, na to nemělo žádný vliv. Do tý války by šel tak jako tak už jen proto jak dopadla 1.WW

  2. Varšava je krásný město, je brutální jak je tam vše nový a jak je to vzdušný, obrovsky široký silnice a prostě obecně to připomíná infastrukturu města stavěnýho ve 20. století, připomíná to trochu nějaký město ve státech. Taky je brutální, jak je to v místních pořád strašně zakořeněný ta zahořklost z války (nedivím se jim). Na každém památníku (které jsou fakt všude), kde se píše kolik na tomto místě zabili nacisti lidí je slovo nacisti přeškrtnuto a napsáno zde NĚMCI.

Nepovedená loupež #13 🇺🇸

Smrtelný náraz do sloupu 🇵🇾